Back
Po wypadku można leczyć się za granicą.
Poszkodowany ma prawo korzystać ze wszystkich najnowszych osiągnięć medycyny. Nie jest ograniczony w wyborze sposobu leczenia do oferty publicznej „służby zdrowia”. Może leczyć się prywatnie w Polsce, a także za granicą. Uprawnienie to jest szczególnie istotne w sytuacji, gdy publiczna służba zdrowia nie oferuje nowoczesnych metod leczenia albo oczekiwanie w kolejce na wykonanie zabiegu trwałoby zbyt długo.
W wyroku z dnia 13 grudnia 2007 r. (I CSK 384/07) Sąd Najwyższy uznał, że spodziewane koszty zabiegu operacyjnego w szpitalu w Houston, USA szacowane na 55.000 USD (tj. ok. 165.000 zł), powinny zostać zapłacone przez pozwanego ubezpieczyciela.
Jak uzyskać sumę potrzebną na koszty leczenia?
- Zebrać dowody wskazujące na konieczność leczenia (np. operacji). Liczy się więc przede wszystkim opinia lekarza.
- Obliczyć i udokumentować spodziewane wydatki, na które składają się przykładowo: koszty samego zabiegu, dojazdów, pobytu w szpitalu, koszty leków, środków opatrunkowych, zabiegów rehabilitacyjnych, itd. itp.
- Ustalić zobowiązanego do naprawienia szkody – w typowym przypadku będzie to firm ubezpieczeniowa, w której był ubezpieczony samochód sprawcy wypadku.
- Wysłać pisemne wezwanie do zapłaty.
W razie odmowy zapłaty jedynym skutecznym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy na drogę sądową.
Dużym ułatwieniem dla poszkodowanego są przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu zabezpieczającym. Na ich podstawie sąd może nakazać pozwanemu zapłacić potrzebną sumę jeszcze przed wydaniem wyroku w sprawie, po przeprowadzeniu pierwszej rozprawy. Wystarczy przekonać sąd, że żądanie zapłaty jest zasadne tj. „wykazać prawdopodobieństwo istnienia roszczenia” (art. 753 i nast. KPC).
Zgłoś swoją sprawę:
Formularz kontaktowy